Żródło informacji

 

Biblioteka w Bytomiu Odrz.

Po godzinach

Współpraca

 

Losowe zdjęcia

  • Odra Tour 2012
  • III Puchar Polski Zachodniej Ratownictwa Wodnego
  • Pomoc dla Oliwi
  • Siedlisko-Bytom Odrzański Śladami przeszłości Księstwa Carolath-Beuthen

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Reklama

Zabytki
Kościół ewangelicki PDF Drukuj Email

 Po zakończeniu wojny 30-letniej protestanci z Bytomia Odrzańskiego udawali się na nabożeństwa do Głogowa, dopiero po przyłączeniu Śląska do Prus w 1741 r. otrzymali zgodę na budowę własnej świątyni. W budowę kościoła ewangelickiego zaangażował się właściciel miasta książę Hans Karol von Schönaich, który przekazał znaczne kwoty pieniężne i materiał, a przede wszystkim odstąpił miejsce pod zabudowę – tj. plac z pozostałościami zniszczonego podczas wojny 30-letniej budynku protestanckiego gimnazjum (Schönaichianum-Carolatheum). Barokowy kościół wybudowano w latach 1744-1746. Świątynię założono na planie prostokąta, wejście od północy stanowił zachowany z budynku gimnazjum renesansowy portal z kartuszami herbowymi rodu Schönaichów.

Więcej…
 
Kościół pw. Św. Hieronima PDF Drukuj Email

 Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1175 r., co czyni świątynię najstarszą na terenie powiatu nowosolskiego. Jej powstanie związane jest z przeniesieniem w 2 poł. XII w. osadnictwa na teren obecnego miasta. Wcześniej skupiało się ono wokół grodu, wzmiankowanego przez Galla Anonima w związku z wojną polsko-niemiecką w 1109 r. Romański kościół wzniesiony w końcu XII w. miał wezwanie św. Stefana. W XIV wieku a na jego miejscu wzniesiono kamienno-ceglaną świątynię gotycką. Początkowo była to budowla prosta w założeniu – nawa i prezbiterium. W XV w. do zachodniej ściany dostawiono wysoką ceglaną wieżę, w którą wmurowano kamienne krzyże pokutne. W 1503 r. zmieniono wezwanie kościoła na św. Hieronima. W 1522 r. podczas pożaru miasta spłonął dach świątyni. Po pożarze kościół poddano kilkakrotnej przebudowie, w latach 1584-1586 poszerzono prezbiterium, dostawiono dwie kaplice (ufundowane przez rodziny szlacheckie – von Braun i Schönaich), przebudowano sklepienia. W latach 1540-1654 kościół był w posiadaniu protestantów.

 

Więcej…
 
Rynek PDF Drukuj Email

 Rynek - to zespół renesansowych i barokowych kamieniczek. Oparty na prostokącie. Do rynku prowadzi 7 ulic.

 

Panorama Rynku  

Kliknij aby powiększyć

Autor:Tomasz Żuk

http://www.turystyka-powiat-nowosolski.info.pl/

Ratusz - wybudowany w stylu późno renesansowym w latach 1602-1609 na miejscu starego średniowiecznego ratusza (usytuowany w w zachodniej części rynku). Wejście do ratusza jest  ozdobione kamiennym portalem oraz rzeźbionym w piaskowcu gankiem(zniszczony w 1950 r. w pożarze).

Na pierwszym piętrze po prawej stronie znajduje się sala radnych z dobrze zachowanym drewnianym stropem oraz bogato rzeźbionymi drzwiami wejściowymi.
 

Fontanna - znajduje się w południowo-zachodniej części rynku. 

Legenda chłopca z fontanny

 Hotel Złoty lew Hotel pod Złotym Lwem - najładniejsza kamieniczka w mieście. Jest zbudowana w stylu barokowym. Jej nazwa pochodzi od płaskorzeźby umieszczonej nad drzwiami frontowymi. Obecnie znajduje się w niej punkty gastornomiczne.

 

 

 


1%


filip t

Zapisy na JUDO

judo2014

Ostatnie komentarze